Alfia Romeo MiTo: nowe silniki, nowe wyposażenie i nowa wersja Quadrifoglio Verde

Alfa Romeo MiTo otrzymała nowy wizerunek świadczący o jej technicznej doskonałości, utrzymując swoją pozycję sportowego, kompaktowego samochodu, który jest w stanie przyciągnąą‡ klientów, którzy dbają o szczegóły i maksymalny komfort prowadzenia, Dziś, obok podstawowego, nowoczesnego modelu, do gamy Alfy Romeo MiTo wchodzą dwa nowe silniki – rewolucyjny TwinAir Turbo o mocy 85 KM i nowa jednostka 1,3 JTDM o mocy 85 KM – które to silniki będą dostępne w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, a pod względem technologii, osiągów i poszanowania środowiska reprezentują najwyższy poziom. Silnik 0,9 TwinAir Turbo o mocy 85 KM (zgodny z Euro 5) We Frankfurcie debiutuje nowa Alfa Romeo MiTo. Jest ona wyposażona w innowacyjny silnik 0,9 TwinAir Turbo o mocy 85 KM, który zdobył prestiżowy tytuł „€žMiędzynarodowego Silnika Roku 2011″. Pierwsza turbodoładowana jednostka z nowej rodziny dwucylindrowych silników, opracowana przez Fiat Powertrain osiąga pełną moc 85 KM przy 5500 obr/min i moment obrotowy wynoszący 145 Nm przy 2000 obr/min. Ten rewolucyjny silnik wykorzystuje rewolucyjną technologię MultiAir i jest zoptymalizowany pod kątem maksymalnej oszczędności paliwa. Znakomite osiągi, a przede wszystkim większa elastycznośą‡ i reakcja silnika w całym zakresie dostępności momentu obrotowego od 2000 do 3500 obr/min, są uzyskiwane dzięki turbosprężarce. MiTo wyposażona w silnik TwinAir może dostarczyą‡ od 10% do 25% więcej momentu obrotowego w porównaniu do benzynowych silników o mocy 105 KM i 78 KM, dostępnych obecnie w tej gamie.
Ten nowy silnik, dostępny w MiTo w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, charakteryzują znakomite osiągi, co przekłada się na szybkośą‡ reakcji, emocje i radośą‡ kierowcy, ale jeśli chodzi o zużycie paliwa, technologia TwinAir jest prawdziwą perłą. Poprzez zastosowanie systemu Start&Stop i inteligentnego alternatora, MiTo z silnikiem TwinAir charakteryzuje się najniższym poziomem emisji CO2 wśród silników benzynowych w swojej klasie: 98 g/km. Innymi słowy, oznacza to znaczne obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji (do 30% mniej niż w przypadku silnika o takich samych osiągach). W rzeczywistości jest to benzynowy silnik, który pod względem spalania i kosztów utrzymania równa się z silnikami dieslowskimi. Zrywny i oszczędny silnik, odpowiedni do jazdy po mieście, ale oferujący również najlepsze osiągi i mnóstwo radości podczas dłuższych tras.
Istnieje możliwośą‡ przełączania dwóch dusz tego samego silnika przy użyciu dźwigni selektora Alfa D.N.A. Jednym prostym ruchem kierowca może zadecydowaą‡ o wyborze ostrzejszego i bardziej dynamicznego stylu jazdy (Dynamic) lub bardziej oszczędnego (Natural). W zależności od wybranej opcji zmienia się kalibracja układu sterowania silnika, obniżając wartośą‡ momentu obrotowego o 35 Nm (ze 145 Nm w trybie Dynamic do 110 Nm w trybie Natural).
Prezentowana we Frankfurcie MiTo ma do zaoferowania nowy ekskluzywny kolor nadwozia Nero Ametista metallic, nowy design aluminiowych obręczy kół i całkowicie nową stylistykę wnętrza: wnętrze w dwóch odcieniach ze wstawką na desce rozdzielczej z czarnej tapicerki i kremowymi panelami drzwi. Siedzenia pokryte są świeżo opracowanym, wysokiej jakości materiałem, na który składa się gładka, kompaktowa, elastyczna, ale zarazem delikatna i błyszcząca jak jedwab siatka, którą podkreślają wtopione w nią znaki graficzne z podwójną wstawką w dwóch odcieniach (czarnym i kremowym) i znakiem titanium wykonanym „€žprzerywaną linią”, współgrającym ze szwami na obrzeżach i kolorem wykończenia deski rozdzielczej. Silnik 1,3 JTDM o mocy 85 KM (zgodny z Euro 5) Z uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska w połączeniu z przyjemnością prowadzenia, w gamie MiTo 2011 wkrótce dostępny będzie silnik 1,3 JTDM z systemem Start&Stop w standardzie, który dostarcza maksymalnie 85 KM mocy przy 3500 obr/min i moment obrotowy wynoszący 200 Nm przy zaledwie 1500 obr/min.
Silnik 1,3 JTDM, wyposażony w turbosprężarkę o zmiennej geometrii, nową pompę oleju o zmiennej wydajności i alternator z układem inteligentnego ładowania, emituje zaledwie 90 g/km CO2 w cyklu mieszanym i należy do drugiej generacji silników Multijet. Mówiąc dokładniej, silniki Multijet drugiej generacji gwarantują najwyższy w klasie poziom oszczędności, ekologii i osiągów. Poziom zużycia paliwa w cyklu mieszanym wynosi zaledwie 3,5 litra na każde 100 km, a na trasach pozamiejskich spada nawet do 2,9 l/100 km. Co więcej, należy pamiętaą‡, że podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych dieslowskich silników Alfa Romeo,”  pierwszy przegląd tej jednostki przypada po przejechaniu 35 000 km, co w jeszcze większym stopniu obniża koszty utrzymania.
Główne zmiany konstrukcyjne w porównaniu z pierwszą generacją silników Multijet obejmują zastosowanie szybszych wtryskiwaczy, zdolnych do wielokrotnego podawania paliwa w krótkich odstępach czasu. Pozwala to modulowaą‡ wtrysk główny w postaci kilku oddzielnych faz i przewidywaą‡ kolejne. Specjalnie zestrojone zawory elektromagnetyczne umożliwiają wykonanie nawet 8 wtrysków paliwa podczas jednego cyklu pracy, zapewniając wyższą sprawnośą‡, elastycznośą‡ i precyzję w różnych fazach działania. Efektem uproszczenia konstrukcji i ograniczenia liczby komponentów o 40% jest wzrost niezawodności systemu.
Nowe typy wtryskiwaczy dają możliwośą‡ dalszej optymalizacji procesów spalania paliwa, czego przykładem jest możliwośą‡ kontroli profilu czasowego dwóch kolejnych wtrysków głównych (Injection Rate Shaping), a więc stałej modulacji zasilania. Jest to skuteczny sposób na znaczne wyciszenie hałasu pracy silnika i obniżenie emisji tlenków azotu (NOx) do atmosfery. Dzisiejsze silniki Multijet drugiej generacji spełniają całkowicie wymogi normy Euro 5 i stanowią kolejny, ważny krok w kierunku spełnienia wymagań przyszłych, zaostrzonych norm emisji spalin. Nowy aktywny układ zawieszenia w ekskluzywnej wersji”  „€žQuadrifoglio Verde” Drugi samochód prezentowany we Frankfurcie przedstawia dynamicznego ducha Alfy Romeo MiTo. Jest to model w wersji „€žQuadrifoglio Verde”, będącej legendarnym symbolem, który na przestrzeni lat wyróżniał niektóre z najbardziej sportowych produktów marki Alfa Romeo. Podobnie jak reszta gamy 2011, ta wyjątkowa wersja wykończenia również obejmuje ważne innowacje stylistyczne i produktowe, jak np. nowy aktywny układ zawieszenia o nazwie „€žAlfa Active Suspension”.
Układ ten, opracowany w ramach spółki joint venture pomiędzy Alfą Romeo i Magneti Marelli, powstał na bazie niezwykle bogatego doświadczenia, jakie obydwie te firmy zdobyły w dziedzinie sportów motorowych na całym świecie. Poprzez kontrolę amortyzatorów zmniejsza on ruchy nadwozia samochodu we wszystkich warunkach drogowych, zapewniając większe bezpieczeństwo, komfort i lepsze właściwości jezdne.
W szczególności dzięki wielu parametrom, jakimi steruje nowy układ, istnieje na przykład możliwośą‡ równomiernego rozłożenia obciążenia podczas przyspieszania poprzez usztywnienie tyłu, co gwarantuje uzyskanie dużego przyspieszenia z zachowaniem maksymalnej stabilności. Na tej samej zasadzie, zawieszenia mogą współpracowaą‡ z układem hamulcowym i kierowniczym, zapewniając bardziej efektywną kontrolę dynamiki pojazdu.
Układ ten nie tylko wykorzystuje szybkośą‡ reakcji, ale rozpoznaje również styl jazdy i rodzaj nawierzchni, dzięki czemu dobiera najbardziej odpowiedni mechanizm sterowania, co jest zasługą wysokiej sprawności przetwarzania danych i specjalnej technologii solenoidowych zaworów w amortyzatorach. Wynik końcowy to natychmiastowa reakcja i odpowiednie sterowanie stosowane w czasie rzeczywistym, wspomagające czujnośą‡ i technikę kierowcy.
Nowy „€žaktywny układ zawieszenia”, poza tym, że spełnia funkcję ważnego, technologicznego partnera kierowcy, który lubi bardziej sportowy styl jazdy, zapewnia również wysoki poziom komfortu podczas codziennego użytku. Dzięki funkcji „€žSky Hook” układ izoluje kabinę, chroniąc ją tym samym przed oddziaływaniem zewnętrznych sił i naprężeń. Dlatego, dzięki temu nowemu układowi, zmienia się działanie podwozia oparte na warunkach użytkowania i stylu jazdy kierowcy.
W komunikacji między samochodem a kierowcą pośredniczy system Alfa D.N.A., który, oprócz standardowych funkcji, pozwala na regulację geometrii samochodu, w zależności od wybranego trybu jazdy. System „€žAlfa D.N.A.” umożliwia klientowi wybór jednego z trzech trybów: Dynamic (tryb sportowej jazdy), Normal (tryb do jazdy w normalnych warunkach) i All Weather (tryb do jazdy w warunkach słabej przyczepności do nawierzchni, jak np. deszcz lub śnieg).
Mówiąc dokładniej, po wprowadzeniu „€žaktywnego zawieszenia” urządzenie to współpracuje z wszystkimi elementami dynamicznej kontroli samochodu: układem sterowania silnika, panelem przyrządów, systemem VDC, układem kierowniczym i zawieszeniami (na przykład w trybie Dynamic, stają się one bardziej sztywne, co polepsza właściwości jezdne).
Ale nowy „€žaktywny układ zawieszenia” nie jest jedyną innowacją w Alfie Romeo MiTo MY 2011 „€žQuadrifoglio Verde”. Od oryginalnej wersji przednią częśą‡ tego modelu odróżnia nowe obramowanie ” pod znaczkiem Alfa Romeo, która poszerza dolną częśą‡ przodu, potęgując wrażenie samochodu o znakomitej przyczepności do nawierzchni. Niektóre z innowacji stylistycznych, o których warto wspomnieą‡, obejmują nowe, wysokiej jakości logo „€žQuadrifoglio Verde” na nadwoziu wykonane z polerowanego aluminium z motywem czterolistnej koniczynki w tle, umieszczone nad kierunkowskazami, obudowy ” lusterek, ramki wokół przednich reflektorów i tylnych lamp oraz klamki pokryte ekskluzywnym, satynowanym chromowym materiałem, nowe sportowe siedzenia ze środkową częścią wykonaną z miękkiej i w dotyku przypominającej aksamit Alcantary połączonej z świeżo opracowanym materiałem odpornym na zużycie, agresywne, sportowe i całkowicie czarne wnętrze, ręcznie wyszywane wstawki w dwóch odcieniach (zielonym i białym) na siedzeniach, kierownicy, dźwigni hamulca ręcznego i gałce dźwigni zmiany biegów, które znakomicie oddają ducha tej wersji wyposażenia.
Dostępne jest również kilka nowych opcji: specjalne 18-calowe aluminiowe obręcze kół, i sportowe siedzenia Sabelt z panoramicznymi oparciami wykonanymi z włókna węglowego z wykorzystaniem technologii RTM (Resing Transfer Moulding), która łączy wysoką wytrzymałośą‡ mechaniczną z mniejszymi wymiarami i lekkością, gdzie środkową częśą‡ z Alcantary”Ž wyróżnia logo Alfa Romeo, odtworzone w całkowicie oryginalny sposób.
Ekskluzywna wersja „€žQuadrifoglio Verde” wyposażona jest w najmocniejszy silnik w całej gamie, 1,4 MultiAir o mocy 170 KM z turbodoładowaniem, który”  otrzymał tytuł „€žNajlepszego silnika roku 2010″. Alfa Romeo postanowiła wyposażyą‡ go w kilka innowacyjnych rozwiązań, które podkreślają ponadprzeciętne cechy tego modelu: silnik o jednej z najwyższych na świecie wartości mocy jednostkowej oraz podwozie rodem z wyższej kategorii uwypukla takie właściwości jak przyczepnośą‡ do nawierzchni, zrywnośą‡, większe bezpieczeństwo i przyjemnośą‡ prowadzenia. Najlepszą cechą tego silnika jest jego stosunek masy do mocy, który od zawsze jest kluczowym elementem sukcesu Alfy Romeo na drogach i torach wyścigowych. Jest to najwyższa wartośą‡ w tej kategorii, wynosząca 6,7 kg/KM. Przy 124 KM/litr silnik ten znajduje się również w światowej czołówce pod względem mocy jednostkowej.
Jest to szczególnie ważna wartośą‡, ponieważ świadczy ona o skuteczności koncepcji downsizing’u , której celem jest produkcja wysokiej jakości silników uzyskujących lepsze osiągi przy znacznym obniżeniu zużycia paliwa i poziomu emisji. W rzeczywistości jest to drugi obszar, który dostarcza najbardziej zaskakujące dowody odnośnie osiągniętego poziomu techniki: 4,8 l/100 km i 139 g/km CO2 (w cyklu mieszanym) to wartości, których bardziej należy się spodziewaą‡ po oszczędnym samochodzie niż po sportowym, kompaktowym aucie, które przyspiesza od 0-100 km/h w niewiele ponad 7 sekund. Szczegółowa specyfikacja techniczna nowych silników dostępna TUTAJ” (PDF). Źródło: FAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>