Alfa Romeo Alfetta GT/GTV

W roku 1974 w fabryce Alfy Romeo w Arese powstają pierwsze egzemplarze modelu Alfetta GT, nietuzinkowego coupe o wyrafinowanej technologii i ponadprzeciętnych właściwościach jezdnych. Auto bazuje na zbudowanym dwa lata wcześniej sedanie – Alfetta. Przejęło od niego rewolucyjne ozwiązania techniczne, czyli przede wszystkim transosiowy układ napędowy, gdzie silnik umieszczony wzdłużnie znajdował się z przodu, przekazując moc za pośrednictwem wału npędowego do skrzyni biegów umieszonej z tyłu, co zapewniało znakomity rozkład masy między osiami. ” Było to już czwarte coupe oferowane w tym czasie przez Alfę Romeo. Taka sytuacja jest dzisiaj nie do pomyślenia. Początkowo pod maską Alfetty GT zagościł silnik 1.8 o głowicy i bloku wykonanym ze stopów lekkich. Konkstukcyjnie jednostka napędowa pochodziła z lat 60-tych i była rozwinięciem rewolucyjnego projektu” Orazio Satta Puliga, silnika montowanego w Alfach Romeo już od połowy lat 50-tych. W 1976 roku jednostka 1.8 zostaje uzupełniona przez dwa inne silniki o pojemności 1.6 i 2.0. Od tego czasu wersje 2-litrowe otrzymują nazwę GTV (Gran Turismo Veloce), legitymuą się mocą 122 koni (później podniesioną do 130 KM). Rok 1980 to przełom. Pod maskę GTV trafia rewolacyjny silnik V6 Busso o pojemności 2.5 litra z luksusowego modelu 6. Z tą różnicą, że zamiast zasilania gaźnikowego zastosowano elektroniczny wtrysk Boscha. W pełni aluminiowa, łącznie z tłokami i miską olejową, jednostka dostarcza 160 KM i 220 Nm. W związku ze wzrostem mocy zastosowano dwutarczowe sprzęgło, wzmocniono hamulce, skrzynię biegów, oraz montowano większe koła o szerszych oponach. Jako, że nowy sylnik był dośą‡ wysoki, zwyczajnie nie mieścił się pod maską. Inżynierowie zdecydowali o zmodyfikowaniu pokrywy silnika, której dołożono „garb”, co jest znakiem rozpoznawczym wersji GTV6, bo takie właśnie oznaczenie otrzymała sześciocylindrowa odmiana GTV. Alfa GTV6 oferowana była również z silnikiem 3.0 V6, ale wyprodukowano zaledwie 200 egzemplarzy na potrzeby uzyskania homologacji wyścigowej i to wyłącznie na południowoafrykański rynek.

W Alfettach/GTV zastosowano bardzo wyrafinowane technicznie tylne zawieszenie w układzie de Dion. Dzięki takiemu rozwiązaniu tylne koła nie pochylają się i to bez względu od obciążenia, co zapewnia optymalne przyleganie opon do nawierzchni. Również układ hamulcowy tylnej osi znacząco zmodyfikowano. Tarzcze hamulcowe umieszczono nie przy kołach, tylko przy skrzyni biegów. Genialna myśl techniczna włoskich inżynierów, zawarta w Alfetcie GT/GTV, sprawiała, że auto szczyciło się znakomitymi osiągami, oraz własnościami jezdnymi. Przyczepności na zakrętach pozazdrością‡ może jej nie jedeno współczesne auto. W roku 1987 taśmę montażową fabryki w Arese opuszcza ostatnia sztuka Alfy Romeo GTV.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>