50 lat Autodelty

Od 22 do 24 lutego br. odbywaą‡ się będzie „€žMilano Autoclassica”, salon organizowany dla pasjonatów, koneserów i tych, którzy chcą byą‡ bliżej fascynującego świata samochodów zabytkowych. W goszczącym na Targach w Mediolanie wydarzeniu uczestniczy marka Alfa Romeo, potwierdzając swoje zainteresowanie stale rozwijającą się fascynacją przeszłością” automobilizmu, która przenika współczesne społeczeństwo, tworząc wartośą‡ dodaną do nowoczesnego samochodu. Równocześnie z wystawą „€žMilano Autoclassica”, Alfa Romeo świętuje 50-lecie Autodelty, wydziału firmy zajmującego się przygotowaniem samochodów do startów w wyścigach. Powstał on w marcu 1963 roku, aby zaakcentowaą‡ oficjalny powrót Alfy Romeo na tory wyścigowe, po wycofaniu się w 1951 z roku Mistrzostw Świata Formuły 1, kiedy to drugi sezon z rzędu zdobyła mistrzostwo swoją „€žAlfettą”. Producent zdecydował się na stworzenie struktury skupionej na wyścigach, oddzielonej od zakładu produkcyjnego, z wystarczającą swobodą działania i możliwością podejmowania suwerennych decyzji technicznych i sportowych. Najważniejszą osobowością Autodelty tamtych czasów był z pewnością charyzmatyczny inżynier Carlo Chiti. Na stoisku na Targach w Mediolanie, publicznośą‡ będzie mogła podziwiaą‡ 5 cennych egzemplarzy ze „€žzłotego okresu” działalności Autodelty, należących do kolekcji „€žCentro Storico” Alfa Romeo i przypominających najważniejsze osiągnięcia stajni z Settimo Milanese: „€žGiulia TZ”, „€ž33/2 litra Daytona”, „€žGTA 1300 Junior”, „€ž33 TT 12″ oraz jednoosobowy, eksperymentalny samochód „€ž179 F”. Wraz z tymi fascynującymi pojazdami na wystawie pojawił się model pochodzący z aktualnej produkcji – Giulietta Collezione 2.0 JTDM 170 KM TCT – dowód niepowtarzalności marki na tle światowej produkcji, z projektantami, samochodami, wyścigami i silnikami, stylem i innowacjami, które naznaczyły postęp technologiczny oraz odbiły piętno na wydarzeniach sportowych dwudziestego wieku. Giulia TZ z 1963 roku.
To pierwszy samochód wyścigowy opracowany przez Autodeltę:”  jej słynne trójkątne logo zostało po raz pierwszy naklejone na nadwoziu tego kompaktowego auta, zaprojektowanego przez Zagato, a wyprodukowanego z silnikiem i rozwiązaniami technicznymi „€žGiulii” oraz unikalną ramą przestrzenną, od której wzięła się nazwa „€žTubolare Zagato”. „€žTZ” okazało się od razu strzałem w dziesiątkę, również dzięki doskonałym cechom pierwotnego modelu: w 1963 roku wygrało „€žPuchar FISA” w Monzy, a w następnym sezonie odniosło bezdyskusyjne zwycięstwo w „€žCoupe des Alpes” (Rolland-Augias) i na „€žTour de Corse”. Oprócz tego odniosło liczne sukcesy we wszystkich największych wyścigach międzynarodowych, w tym Le Mans i Targa Florio. 33/2 litry Daytona.
W 1967 roku Alfa Romeo zdecydowała, aby „€žwskoczyą‡” w kategorię prototypów, ówcześnie największej międzynarodowej sceny wyścigów samochodowych. Model „€ž33/2 litry” zadebiutował we FlĂŠron w Belgii i zwyciężył – kierowany prowadzony przez kierowcę testowego Teodoro Zeccoli – dając nadzieję na dalsze sukcesy. Następnego roku prototypy Autodelty zwyciężył w wyścigach Daytona 24h (Vaccarella-Schutz), na dystansie 1000 km na torze Nuerburgring (Galli-Giunti), 500 km na torze Imola (Vaccarella-Zeccoli) i 24h na Le Mans (Giunti-Galli). Model „€ž33″ ze swoim silnikiem „€žV8″, wysublimowaną linią nadwozia i dwoma parami nałożonych na siebie reflektorów przednich, zdominował klasę silników dwulitrowych i zyskał miano klasyka wśród samochodów wyścigowych drugiej połowy lat sześą‡dziesiątych. W następnych sezonach ośmiocylindrowy „€žV” został powiększony do pojemności trzech litrów i zmieniła się struktura ramy. W międzyczasie, w 1971 roku, model „€ž33/3″ odniósł prestiżowe zwycięstwo w Targa Florio (Vaccarella-Hezemans).
GTA 1300 Junior.
Jednym z trzech samochodów najczęściej kojarzonych przez pasjonatów z nazwą „€žAutodelta” jest niewątpliwie kultowa „€žGiulia GTA”, która powstała w 1965 roku. Posiadająca dwa wałki rozrządu, podwójny zapłon i pojemnośą‡ 1570 cm3, w roku 68 przekształciła się w „€žGTA 1300 Junior” i zakończyła karierę jako „€ž1750/2000 GT Am”. Nie było to do końca „€žGTA”, gdyż uległo całej serii przeróbek technicznych, którym została poddana wersja coupĂŠ „€žGiulii” w trakcie kariery wyczynowej. Ostatnia wersja z 1972 roku „€žGTA 1300 Junior”, przez dwa lata za rzędu odwdzięczała się Autodelcie zwycięstwem w Europejskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych (Challenge Europeo Turismo). Niemożliwe wydają się sukcesy sportowe tego kompaktowego coupĂŠ z silnikiem o pojemności „€žzaledwie” 1290 cm3,”  z którego specjaliści z Settimo Milanese potrafili wydobyą‡ ponad 170 KM! Należy zauważyą‡, że „€žGTA” (pierwotnie „1600”) było pierwszym samochodem turystycznym, który okrążył Nordschleife Nuerburgring w czasie poniżej 10 minut. 33 TT 12.
1975 był prawdopodobnie najbardziej prestiżowym rokiem dla Autodelty: model „€ž33 TT 12″ zwyciężył w Markowych Mistrzostwach Świata, powtarzając sukces dwa lata później samochodem „€ž33 SC 12″. Mistrzowski Puchar Świata dotarł do Settimo Milanese wraz z samochodem z przestrzenną ramą i z 12-cylindrowym „€žboxerem” (stąd nazwa „€žTT 12″) o pojemności trzech litrów i ponad 500 KM, który umożliwił mu zwycięstwo w siedmiu z ośmiu wyścigach, w tym Targa Florio (Merzario-Vaccarella). Wszyscy najlepsi kierowcy tamtych czasów zaciskali dłonie na kierownicy „€ž33 TT 12″: Merzario, Brambilla, Pescarolo, Bell, Laffite, Mass, Andretti, Ickx, Scheckter i Vaccarella. „€žTT 12″ był nowoczesny również pod kątem wyglądu: szeroki i niski, z charakterystycznym, potężnym i charakterystycznym „€žperyskopem” ” za siedzeniem kierowcy. W następcy – „€žSC 12″ z 1977 zadebiutował natomiast 12-cylindrowy „€žboxer” z turbodoładowaniem.
Jednoosobowy bolid wyścigowy Formuły1 „€ž179 F”.
Pod koniec lat sześą‡dziesiątych, po 4 sezonach dostarczania 12-cylindrowego „€žboxera” zespołowi „€žBrabham”, Alfa Romeo zdecydowała się na opracowanie własnego, jednoosobowego samochodu Formuły 1, tak zwanego „€žAlfa-Alfa”. Moment był wyjątkowy: po 20 latach marka wróciła do Mistrzostw Świata Formuły 1, w których dominowała dzięki swoim „€žAlfettom”. Zespół inżyniera Chiti zaprojektował samochód i rok 1980 stał się sezonem, w którym Autodelta mogła udowodnią‡ swoją wartośą‡, a do zespołu Bruno Giacomelliego dołączył amerykański mistrz (o włoskich korzeniach) Mario Andretti, który w Settimo Milanese czuł się jak u siebie. Rok 1981 przyniósł zmianę przepisów, które zaskoczyły Altodeltę i w 1982 kadra techniczna zdecydowała się na całkowitą zmianę koncepcji samochodu. Przy tej okazji Chiti zdecydował się na eksperyment – jako pierwszy wśród startujących w Formule1 – na wyprodukowanie nadwozia z włókna węglowego, wyczuwając jego doskonałe właściwości, szczególnie nadające się do samochodów wyczynowych. Wystawiany w zabytkowej kolekcji „€ž179 F Test-Car” to właśnie ten samochód, na pozór rutynowy, lecz niezwykle istotny z technicznego punktu widzenia. Źródło: FAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>