Alfa Romeo 4C: Tajemnice produkcji!

Alfa Romeo odkrywa technologię i tajemnice konstrukcyjne nowego kompaktowego, supersportowego modelu, który stanowi esencję sportowego ducha ukrytego w „€žDNA Alfa Romeo”: to osiągi i doskonałośą‡ techniczna, ukierunkowana na zapewnienie maksymalnej przyjemności z jazdy w połączeniu z zapierającym dech w piersi stylem. Przy projektowaniu Alfy Romeo 4C korzystano z największych osiągni걇 techniczno- przemysłowych marek Alfa Romeo i Maserati. Dzięki wspólnym działaniom, prowadzonym w ramach Grupy Fiat i Chryslera, współpraca pomiędzy tymi dwoma firmami prowadzona była pod kątem zintegrowania działu projektowego Alfy Romeo i działów produkcyjnych Maserati. Do tego dochodzi wkład techniczny i technologiczny innych firm włoskich, będących światowymi liderami w branży części produkowanych do najlepszych samochodów sportowych. Ponadto, zakład Maserati gwarantuje maksymalną jakośą‡ i dbałośą‡ o każdy szczegół z niemal zegarmistrzowską precyzją. Zresztą Modena i jej okolice są krainą najsłynniejszych sportowych samochodów, w której znajduje się wszystko, co potrzebne do ich produkcji: tradycja, technologia, wiedza, a przede wszystkim pasja – ta sama, która była natchnieniem dla zespołu, który wymyślił, zaprojektował i wyprodukował Alfę Romeo 4C. Materiały hi-tech, aby uzyskaą‡ stosunek masy do mocy taki, jak w prawdziwym samochodzie wyścigowym.

 • Niezwykłe wyposażenie i materiały stają się osiągalnym marzeniem.
 • Najnowocześniejsze połączenie materiałów hi-tech, cechujących się wyjątkową sztywnością i wytrzymałością w połączeniu z bardzo ograniczoną wagą.
 • Stosunek masy do mocy: poniżej 4 Kg/KM i masa całkowita tylko 895 kg.
 • Nadwozie z włókna węglowego ważące jedynie 65 kg.

Alfa Romeo 4C powstała z czystej kartki papieru i nowego pomysłu. Biała kartka była niezbędnym założeniem pomysłu, projektu i realizacji koncepcji nowego sportowego auta: dostępnego supersamochodu. Faktycznie, Alfa 4C została zaprojektowana jako samochód ekskluzywny w swoim wyposażeniu i osiągach, ale jednocześnie tak, aby mogła się staą‡ osiągalnym marzeniem pasjonatów Alfy Romeo na całym świecie. W związku z tym wszystko należało zaplanowaą‡ pod kątem ograniczonych mocy produkcyjnych, których rząd wielkości wynosił jednak kilka tysięcy samochodów na rok, czyli zdecydowanie więcej, niż rzemieślnicza produkcja typowa dla tego segmentu.
W ten sposób biała kartka papieru początkowo nie mająca jakichkolwiek ograniczeń projektowych czy produkcyjnych, nagle zapełniła się nowymi parametrami, nowymi wyzwaniami do podjęcia, z których wynikło pierwsze nieodzowne założenie: stosunek masy do mocy nowego supersamochodu” niższy niż 4 kg/KM. Aby to uzyskaą‡, inżynierowie Alfy Romeo mogli stawiaą‡ na ilośą‡ koni mechanicznych, zwiększając moc i osiągi, ale ze względu na wysokie koszty zakupu i obsługi, auto to byłoby znacznie trudniej osiągalne. W związku z tym zdecydowali się obraą‡ inną drogę: zmniejszenie masy samochodu poprzez zastosowanie materiałów łączących w sobie lekkośą‡ i wytrzymałośą‡ oraz udoskonalenie, a czasami wręcz stworzenie procesów produkcyjnych, które scalą nowoczesną technologię z rzemieślniczym kunsztem. W ten sposób uzyskano całkowitą masę wynoszącą zaledwie 895 kg: jest to rekord, dzięki któremu Alfa 4C jest jednym z najlżejszych samochodów na świecie – waży dużo mniej, niż samochód miejski i zapewnia stosunek masy do mocy poniżej 4 kg/KM.
Aby osiągnąą‡ ten ambitny cel, wiele uwagi poświęcono materiałom, wybierając je pod kątem określonej wagi i właściwości chemiczno-fizycznych, mechanicznych i technologicznych, które najlepiej spełniają wymogi związane z osiągami i dynamicznym zachowaniem sportowego auta. Na wagę 895 kg składają się głównie: aluminium, stal, kompozyt SMC oraz włókno węglowe. Włókno węglowe.
Sekret lekkości i dynamicznego zachowania Alfy Romeo 4C tkwi w zastosowaniu włókna węglowego, które stanowi 25% samochodu. Dzisiaj włókno węglowe jest materiałem, który gwarantuje najlepszą równowagę pomiędzy ciężarem a sztywnością. Z tego powodu zostało wybrane, aby spełniaą‡ strukturalną funkcję nadwozia, a jednocześnie ramy nośnej samochodu. Jest to rozwiązanie przyjęte w najnowocześniejszych supersamochodach, łączące niewielką wagę z doskonałymi osiągami – i faktycznie, nadwozie waży tylko 65 kg.
W całości zaprojektowane przez zespół specjalistów Alfy Romeo, nadwozie jest produkowane przez Adler Plastic w innowacyjnym procesie produkcyjnym, który splata aktualny stan wiedzy w dziedzinie technologii produkcji ze zdolnościami manualnymi, typowymi dla włoskiego rzemiosła. Dzięki takiemu podejściu, można było przenieśą‡ technologię „€žpre-preg”, wywodzącą się z Formuły 1, do seryjnej produkcji, tym bardziej, że Alfa Romeo jest jedyną marką, która mogła zapewnią‡ produkcję ponad 1.000 sztuk na rok.
Włókno węglowe „€žpre-preg”, poddawane obróbce metodą worka próżniowego (vacuum bag) w autoklawie, pozwoliło na przejście od etapu projektowania części do projektowania materiału. Nadwozie osiągnęło w ten sposób wysoką odpornośą‡ na naprężenia i obciążenia dynamiczne, która byłyby niemożliwa do uzyskania przy zastosowaniu innych technologii czy materiałów.
Włókno węglowe „€žpre-preg” może byą‡ ułożone w optymalnym kierunku strukturalym w stosunku do sił działających na karoserię, uzyskując rezultat, który materiał metalowy dałby tylko przy układzie warstwowym, zróżnicowanych grubościach i dodanych wzmocnieniach.
Poza tym, polimeryzacja w autoklawie pozwala wyprodukowaą‡ w ramach jednego procesu struktury pudełkowe, które wg normy składają się z wielu elementów, często z różnych materiałów, wyprodukowanych i zmontowanych podczas wielu faz. Zdarza się na przykład, że słupek drzwi, który w wersji standardowej jest wykonany ze stali, składa się z 6 elementów połączonych między sobą i z nadwoziem podczas wielu faz procesu produkcyjnego.
Dzięki polimeryzacji w autoklawie, słupek drzwi jest jednoczęściowym elementem, częścią struktury nośnej.
W zasadzie, nadwozie z włókna węglowego stanowi jedną całośą‡ i jako takie reaguje na naprężenia zewnętrzne, co korzystnie wpływa na przenoszenie obciążenia dynamicznego. Aluminium.
Zastosowanie materiałów o wysokiej sztywności skrętnej i zmniejszonym ciężarze właściwym charakteryzuje elementy strukturalne Alfy Romeo 4C. Jednym z przykładów jest zastosowanie aluminium do siatki wzmacniającej dach oraz szkielet przedni i tylny. Również w tym przypadku, w celu zmniejszenia masy i zwiększenia sztywności, wykonane zostały pewne zabiegi, zarówno w fazie projektowej elementów, jak i w procesie produkcyjnym. Projektanci stworzyli nowy przekrój podpór, który zastępuje tradycyjny przekrój prostokątny: w ten sposób szkielet jest lżejszy i tym samym bezpieczniejszy. Poza tym, są produkowane przy zastosowaniu innowacyjnego procesu „€žCobapress”, który łączy korzyści wynikające z odlewania i kucia pod prasą, która dodatkowo zgniata stop z aluminium, zamykając wszystkie pozostające pory. Wszystko to powoduje zmniejszenie ciężaru elementu na korzyśą‡ jego właściwości mechanicznych.
Wreszcie, wykorzystywany jest proces zgrzewania liniowego zimnego metalu, który pozwala na bardzo precyzyjne zgrzewanie, nie powodujące deformacji elementów i gwarantujące optymalne uzupełnienie ewentualnych luk.
Aluminium odgrywa również główną rolę w tarczach hamulców przednich, typu hybrydowego, z aluminiową piastą i żeliwną tarczą. Chodzi tu o opatentowaną przez SHW technologię, która gwarantuje redukcję masy tarczy nawet o 2 kg, jak i lepsze hamowanie. Ponadto, wyszukana technologia wykończenia powierzchniowego metodą szczotkowania zwiększa przyczepnośą‡ i „€žczucie” pedału, natomiast innowacyjny system połączenia pomiędzy tarczą a piastą gwarantuje bardziej komfortowe i bezpieczne hamowanie. W rzeczywistości, różnica rozszerzalności termicznej pomiędzy żeliwem a aluminium jest regulowana przez specjalne stalowe sworznie radialne, które precyzyjnie przenoszą działanie hamujące.
SMC (Sheet Moulding Compound).
Do produkcji karoserii został wykorzystany SMC (Sheet Moulding Compound), kompozyt o niskiej gęstości i wysokiej wytrzymałości, dzięki któremu waga zmniejszyła się o 20% w stosunku do tradycyjnej blachy stalowej. Alfa Romeo 4C jest pierwszym samochodem seryjnym z tak wysokim procentem SMC o niskiej gęstości: przy zaledwie 1,5 g/cm”ł jest to materiał ewidentnie lżejszy w porównaniu do stali (~7,8 g/cm”ł) i aluminium (~2,7 g/cm”ł), a oprócz tego jest bardziej plastyczny. Ta cecha pozwoliła na swobodę projektu pod względem stylu i desingu niezbędnych do stworzenia prawdziwej Alfy Romeo, rozpoznawalnej na pierwszy rzut oka. Poza tym, jest to trwały materiał, który w odróżnieniu od aluminium, nie deformuje się w przypadku niewielkich uderzeń i jest bardzo wytrzymały na czynniki chemiczne i atmosferyczne. Dodatkowo, bardzo dobrze rozprasza hałas, z dobrym skutkiem dla komfortu akustycznego.
Wreszcie, SMC o niskiej gęstości gwarantuje dobre połączenie funkcjonalne pomiędzy częściami, co prowadzi do zmniejszenia ilości elementów i operacji oraz skrócenia czasu montażu, a tym samym obniżki kosztów produkcji.
PUR-RIM (poliuretan).
Z powyższych powodów, do wykonania elementów zderzaków i błotników został również wybrany PUR-RIM (poliuretan). Jest to lekki materiał (o 20% lżejszy od stali) stosowany do produkcji nawet najbardziej złożonych elementów designu karoserii, takich jak błotnik Alfy 4C, zapewniający optymalny stosunek kosztów do produkowanych ilości. Szyby.
Aby uzyskaą‡ jak najniższą wagę nie pominięto żadnego materiału, w tym szyb. W tym przypadku zmniejszenie wagi zostało osiągnięte przez prawdziwe „€žwyszczuplenie” formy/kształtu: wszystkie szyby są cieńsze średnio o 10% w stosunku do tych stosowanych standardowo w samochodach, co pozwoliło na zmniejszenie masy o średnio 15%. Szyba przednia ma tylko 4 mm: niezwykłe osiągnięcie, szczególnie biorąc pod uwagę wyjątkowo aerodynamiczny kształt, który trudno jest osiągnąą‡ przy tak cienkiej szybie. Zakład Maserati w Modenie, nowym domem supersamochodu Alfa Romeo.

 • Od lat trzydziestych do chwili obecnej,” atelier” marki z logo słynnego Trójzęba wykonało prawdziwe „€ždzieła sztuki” inżynierii samochodowej, modele drogowe i wyścigowe, które weszły do historii.
 • Minimalny „€žtakt time”, wynoszący 20 minut w stosunku do 50 sekund w zakładach „€žprodukcji masowej”.
 • Zbudowano dedykowane warsztaty 4C
 • Produkcja supersamochodu ma miejsce w dedykowanej strefie nadwozia i montażu. Procesy wykończenia i testów realizowane wspólnie dla Alfy Romeo i Maserati
 • Izba pomiarowa: ponad 400 punktów pomiarowych kontroli jakości nadwozia.
 • Wszystkie wyprodukowane Alfy 4C odbywają jazdę próbną na odcinku 40 km wykonywaną przez kierowcę doświadczalnego.

Pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku wszystkie etapy produkcyjne marki Maserati zostały przeniesione do zakładu na Viale Ciro Menotti w Modenie i w ciągu siedemdziesięciu lat z tych linii produkcyjnych wyjechały prawdziwe „€ždzieła sztuki” inżynierii samochodowej, modele drogowe i wyścigowe, które weszły do historii.
Tylko w ostatnich dziesięciu latach z linii montażowych zjechały prawdziwe „€žperły” techniki i stylu – takie jak modele Quattroporte, Granturismo i Grancabrio – a ostatnio, niezwykła Alfa Romeo 8C: był to pierwszy raz, kiedy zakład Maserati otworzył swoje wrota innej marce, bardzo bliskiej znakowi Trójzęba, jeżeli chodzi o tradycję i ambicje.
Zważywszy zatem na historyczny i ostatni” background, było rzeczą naturalną, że Grupa Fiat postanowiła umieścią‡ w Modenie również produkcję seryjną Alfy Romeo 4C, samochodu, który powstał z połączenia najnowocześniejszych technologii z ogromną dbałością, którą jedynie człowiek może zagwarantowaą‡. Ta filozofia produkcji jest nierozerwalną częścią „€žDNA” zakładu Maserati w Modenie.
Tutaj innowacja łączy się przede wszystkim z pasją osób tu pracujących, która przekłada się na dyscyplinę i determinację właściwego wykonywania swojej pracy.”  To właśnie ludzki dotyk dodaje wartości produktowi, tak bardzo, że zakład ten oddala się od koncepcji „€žprodukcji masowej”, na rzecz podejścia zdecydowanie bardziej rzemieślniczego. Wystarczy przypomnieą‡, że minimalny „€žtakt time” – prędkośą‡ produkcji potrzebna do zagwarantowania dostawy – wynosi 20 minut: ta wartośą‡ podkreśla wyjątkowośą‡ tego zakładu, zwłaszcza gdy porównamy ją z zakładami o masowej produkcji, w których najkrótszy „€žtakt time” wynosi około 50 sekund.
Widaą‡ tutaj doskonale zasadniczą rolę, jaką spełnia ludzki talent rozumiany jako kompetencje techniczne i kunszt rzemieślniczy: wszyscy pracownicy to doświadczone osoby, młode kobiety i mężczyźni – średnia wieku wynosi 29 lat, a 60% personelu posiada wyksztalcenie średnie lub wyższe i średnio ponad 5 lat doświadczenia w pracy z modelami Maserati. Chodzi o prawdziwą elitę profesjonalistów produkcji, którzy są w stanie pracowaą‡ nawet na 40 różnych stanowiskach, wykonując czynności, które trwają od 20 do 40 minut: oznacza to, że są oni wykwalifikowanymi fachowcami, będącymi w stanie zarządzaą‡ praktycznie całym procesem produkcyjnym.
Do celów produkcji supersamochodu” Alfa Romeo zostały przygotowane Warsztaty 4C, czyli specjalne strefy dedykowane operacjom przygotowania nadwozia i montażu, natomiast strefy testów i wykończenie są wspólne dla produkcji Alfy i Maserati. Strefa „€žprzygotowania nadwozia”.
Tutaj montowana jest główna struktura 4C, tworząc najpierw nieosłonięte nadwozie („€žbody in white”) samochodu, a następnie nakładając pierwsze „€žwarstwy”. W szczególności, na stanowisku nr 10 na linii, pracownicy łączą nadwozie z włókna węglowego z dwoma ramami, przednią i tylną oraz z belkami poprzecznymi. Operacja ta wykonywana jest ręcznie, sprawdzając podczas całego procesu zgodnośą‡ parametrów, takich jak na przykład momenty dokręcania, które gwarantują, że połączone elementy pozostaną nierozerwalnie złączone nawet przy bardzo ciężkich warunkach eksploatacji.
Tuż obok, na stanowisku nr 30, kabina pojazdu zostaje zamknięta, poprzez zamontowanie ramy szyby przedniej i dachu: wyjątkowośą‡ tej operacji polega na użyciu specjalnej maski, nadającej kabinie właściwą geometrię. Dodatkowo, połączenia wykonane są z nowoczesnych materiałów polimerowych, wzmocnionych połączeniami mechanicznymi. Izba pomiarowa.
Po zakończeniu etapu „€žprzygotowania nadwozia”, „€žbody in white” Alfy 4C poddawane jest kontroli jakościowej w izbie pomiarowej. Codziennie kilka losowo wybranych nadwozi jest poddawanych wysoko precyzyjnym pomiarom: wystarczy pomyśleą‡, że specjalny zespół sprawdza ponad 400” punktów pomiarowych, aby upewnią‡ się, że nadwozie jest doskonałe pod względem geometrii i rozmieszczenia. W tym procesie nie ma miejsca dla wartości tolerancji: pomiary muszą daą‡ wynik zgodny z projektem. Lakierowanie i montaż.
Następnym etapem po przygotowaniu nadwozia jest lakierowanie, jedyny proces, który jest wykonywany poza zakładem Maserati. Po lakierowaniu, „€žbody in white” powracają do zakładu, gdzie są „€žzamontowane” w Alfie Romeo 4C. Należy podkreślią‡, że nowy kompaktowy „€žsupercar”” jest jedynym samochodem, który rozpoczyna swoją ścieżkę montażową od operacji „€ždemontażu”. Przed zamontowaniem komponentów wewnętrznych na stanowisku nr 1, powraca się do pierwotnej struktury auta, zdejmując polakierowane już „€žwarstwy”, takie jak maska i drzwi oraz elementy strukturalne, takie jak szkielet tylny i drążek gniazda mocowania amortyzatorów.”  Dopiero w tym momencie”  samochód zostaje przymocowany do klamry obrotowej.
W tej strefie kunszt operatora jest najważniejszą częścią całego procesu. Z tego powodu stanowisko pracy i cała logistyka są zbudowane i skupione wokół operatora: wszystkie komponenty potrzebne do wyprodukowania 4C docierają z poszczególnych stanowisk we właściwej ilości, na właściwe miejsce i we właściwej chwili.”  Na przykład, na stanowisku 2 nie ma niepotrzebnych lub nienaturalnych ruchów: samochód podnosi lub obraca się, aby ustawią‡ się na wysokości właściwej dla danej operacji. Wszystko to gwarantuje jakośą‡ i pozwala pracownikom jak najlepiej wykorzystaą‡ ich zdolności manualne.
Również operacje takie jak montaż szyb, które gdzie indziej są wykonywane przez roboty, w zakładzie w Modenie powierzone są operatorom: to również potwierdza wyjątkowośą‡ procesu produkcyjnego Alfy 4C. I nie tylko. Wiele z podzespołów pojazdu – na przykład reflektory i deska rozdzielcza”  -”  są kompletowane i składane tutaj w fabryce, w odróżnieniu od innych zakładów produkcyjnych, do których komponenty te przychodzą od dostawców już zmontowane: wszystkie te aspekty mają zasadniczy wpływ na postrzeganą i rzeczywistą jakośą‡ wyrobu gotowego. Strefa „€žtestów”, jazdy próbne i wykończenie.
Jedyną fazą produkcyjną, w której największą rolę odgrywa technologia jest strefa „€žtestów”, która służy do sprawdzeni jakości parametrów i osiągów. Systemy sprawdzają rygorystycznie każdy szczegół samochodu: od optymalnego działania klimatyzacji po ustawienia komponentów mechanicznych, aż do dynamicznego zachowania pojazdu.
Po pozytywnym zakończeniu fazy „€žtestów”, wszystkie wyprodukowane Alfy 4C są testowane na drodze na odcinku 40 km przez profesjonalnych kierowców doświadczalnych. Jest to również typowa praktyka stosowana dla najbardziej prestiżowych supersamochodów. Należy podkreślią‡, że zespół kierowców doświadczalnych jest jednym z „€žklejnotów w koronie” zakładu: wszyscy to doświadczeni kierowcy, pasjonaci sportowej jazdy i wyścigów, a także świetni fachowcy. Dochodzimy w ten sposób do końca procesu produkcyjnego Alfy 4C, kiedy samochody docierają do strefy wykończenia, gdzie wykonywane są ostatnie operacje przygotowania samochodu do sprzedaży, przed wysłaniem do działu logistyki handlowej, która z kolei wysyła samochody na rynek. 4C: doskonała synteza przeszłości i przyszłości marki Alfa Romeo.

 • Zaprojektowana przez Centrum Stylu Alfa Romeo, 4C odwołuje się bezpośrednio do kultowych modeli, które pozostawiły znaczący ślad w historii marki i które powracają dzisiaj razem, połączone w nowym kompaktowym supersamochodzie: „€žnajbardziej rasowym ze wszystkich Alf Romeo”.
 • Alfa Romeo 4C będzie w sprzedaży w roku 2013 i zapoczątkuje powrót marki na rynek USA, inaugurując globalny plan wzrostu Alfy Romeo.

Alfa Romeo 4C czerpie inspiracje z chlubnej przeszłości marki, przenosząc w czas przyszły autentyczne wartości marki: osiągi, włoski styl i doskonałośą‡ techniczną, ukierunkowaną na zapewnienie maksymalnej przyjemności z jazdy, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Nazwa „€ž4C” odwołuje się do wielkiej sportowej tradycji Alfy Romeo – w latach trzydziestych i czterdziestych, nazwy 8C i 6C wyróżniały wtedy samochody pasażerskie oraz wyścigowe, wyposażone w mocne silniki ośmiocylindrowe oraz innowacyjne sześciocylindrowe, uzyskując docelowy stosunek masy do mocy taki, jak w prawdziwym samochodzie wyścigowym,” czyli” poniżej 4 kg/KM, ale stawiając nie tyle na dostarczaną moc, co na ograniczenie masy, tak, aby zapewnią‡ lepszą elastycznośą‡ i osiągi. Zaprojektowana przez inżynierów Alfy Romeo i wyprodukowana w zakładzie Maserati w Modenie, nowa, dwuosobowa Alfa coupĂŠ wykorzystuje technologie i materiały stosowane w sportowych samochodach, (wśród których jest już Alfa Romeo 8C Competizione) takie, jak: włókno węglowe, aluminium, napęd na tylne koła oraz technologie własne z ostatnich modeli seryjnych Alfy Romeo unowocześnione w taki sposób, aby wydobyą‡ jeszcze bardziej sportowy charakter nowego samochodu. Dowodzą tego: nowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim, wykonany z aluminium, zaawansowana technologicznie skrzynia biegów „€žAlfa TCT” z podwójnym suchym sprzęgłem oraz system Alfa Romeo D.N.A wzbogaconym o nowy tryb „€žRace.” Kompaktowe wymiary wpływają na wyjątkowośą‡ tego dwuosobowego samochodu coupĂŠ: długośą‡ poniżej 4 metrów i rozstaw osi mniejszy niż 2,4 metra. Dodatkowo, wyjątkowa dynamika modelu Alfa Romeo 4C jest podkreślona przez stosunek masy do mocy, który wynosi poniżej 4 kg/KM, co daje pojęcie o potencjale Alfy Romeo 4C. Samochód ten jest zatem w 100% Alfą, potwierdzając swój sportowy charakter, dzięki któremu na zróżnicowanej krętej trasie lub na torze wyścigowym wzmacnia wyjątkowe doznania jazdy. Najbardziej rasowa ze wszystkich Alf Romeo.
Zaprojektowana przez Centrum Stylu Alfa Romeo, 4C odwołuje się bezpośrednio do kultowych modeli, które pozostawiły znaczący ślad w historii marki i które powracają dzisiaj razem połączone w nowym kompaktowym supersamochodzie: „€žnajbardziej rasowym ze wszystkich Alf Romeo”. Jednym z nich, ze względu na analogiczne wymiary i układ jest z pewnością model 33 Stradale.”  Samochód, który łączył wyjątkowe wymagania mechaniczne i funkcjonalne ze stylem, eksponując za pomocą silnika i nadwozia niepowtarzalne cechy Alfy Romeo. To samo dążenie do poszukiwania najlepszych rozwiązań zostało zastosowane przy realizacji jednego z najlżejszych pojazdów na świecie. Prawdziwy „€žwyścig z wagą”, który pozwolił na uzyskanie odpowiedniej kombinacji lekkości i wydajności, poszukując nowych rozwiązań i materiałów i wykonując badania związane z zaawansowanymi technologiami, pochodzącymi często z Formuły 1 lub z przemysłu lotniczego.
To samo połączenie lekkości i wydajności leżało u podstaw powstania w przeszłości niektórych niezapomnianych modeli Alfa Romeo, takich jak 8C 2900 B Touring z roku 1938, z nadwoziem wykonanym w całości z aluminium, niezapomniana gwiazda w Le Mans, lub model 1900 C52 „€žDisco Volante” z roku 1952, samochód, który osiągnął prędkośą‡ 230 km/h i ważył jedyne 760 kg.
Poprzez model 4C marka Alfa Romeo wyraża również swoją interpretację „€žtechnologii” – tak, jak Giulietta z roku 2010, pierwszy samochód na świecie, w którym zastosowano przekładnię TCT,” „€ždynamizmu”, charakterystyki, która natychmiast kojarzy się z modelem 8C Competizione z roku 2007, najszybszą w historii Alfą Romeo w wersji drogowej, wyprodukowaną w limitowanej serii 500 egzemplarzy.
Dzisiaj wartości takie jak – lekkośą‡ i wydajnośą‡, włoski styl, technologia i dynamizm – spotykają się w nowej Alfie Romeo 4C, prawdziwym samochodzie sportowym w przystępnej cenie, technologicznie zaawansowanym i urzekającym, który oferuje precyzję, zwinnośą‡ i niesamowite osiągi. Krótko mówiąc, samochód zapewniający ogromną przyjemnośą‡ sportowej jazdy – na drodze i na torze – w całkowitej zgodności z tradycją Alfy Romeo.”  Jest to również znak wyróżniający markę o stuletniej tradycji, która jest jednym z najbardziej znanych i cenionych ambasadorów „€žMade in Italy”” na świecie. Produkt symbol marki globalnej skierowany na rynek premium.
W Europie sprzedaż pierwszych samochodów Alfa Romeo 4C jest przewidziana w drugiej połowie września 2013, natomiast wersja przeznaczona na rynek amerykański zostanie zaprezentowana w Los Angeles w listopadzie 2013, a pierwsze dostawy są przewidziane w początku przyszłego roku. Jednocześnie z wprowadzeniem na rynek północnoamerykański, model 4C dotrze na główne rynki światowe. Ceny na poszczególnych rynkach zostaną ogłoszone w chwili wprowadzenia na rynek i będą uwzględniały odniesienie do konkurencji.
Roczna liczba dostępnych samochodów Alfa Romeo 4C jest ograniczona i wynosi 3.500 egzemplarzy – z czego 1.000 jest przeznaczonych na rynki europejskie – jest to związane z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi.
Model 4C jest początkiem planu globalnego wzrostu Alfy Romeo, która wraz z przyszłymi modelami, staje się marką globalną, konkurującą w samym sercu rynku premium. Właśnie dlatego współpracuje z markami premium z Grupy Fiat-Chrysler, w szczególności z Maserati, której Alfa Romeo oferuje siłę swojego dziedzictwa, swoją zdolnośą‡ innowacji i światową renomę. W tym znaczeniu zatem, supersamochód 4C jest produktem-symbolem o najwyższym poziomie jakości i wyrafinowanej technologii, który wciela w życie najważniejsze wartości marki Alfa Romeo.

Źródło: FAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>