Charakterystyka nowych silników Alfa Romeo, które zostaną zaprezentowane w Genewie

Salon International de l’Auto (lub Geneva Motor Show) to coroczna wystawa motoryzacyjna organizowana przez Organisation Internationale des Constructeurs d’Automobiles, odbywająca się w marcu w Genewie. Pierwszy raz odbyła się w 1905. Najbardziej wyczekiwana i najobfitsza w premiery tego typu impreza w Europie. Na szczęscie kryzys ekonomiczny w tym roku nie pokrzyżował znacząco planów producentom samochodowym. Na stoisku Alfa Romeo będziemy mogli podziwiaą‡ szeroko już opisane przez nas koncepcyjna Alfa Romeo MiTo GTA (światowa premiera), nową wersję silnikowa Alfa Romeo Brera Ti oraz Alfa Romeo 159 i 159 SportWagon z nowymi silnikami Tbi. Jednak to nie wszystko, wczoraj Biuro Prasowe Alfa Romeo opublikowały pełny wykaz wszystkich innowacji jakie zostaną zastosowane w nowych silnikach Światowa premiera silnika 1.8 Tbi Pierwszy z nowych silników – 1.75 Tbi jest zgodny z zasadami ekologicznymi Euro 5. Został zaprojektowany, by upamiętnią‡ legendarne jednostki Alfa Romeo z końca lat 60-tych, które były montowane w sedanach i GT Veloce. Te historyczne silniki posiadały pojemnośą‡ 1779cm3 i produkowały 118 KM, dzięki czemu były jednymi z najwydajniejszych w swojej klasie. Technologia Scavenging
Nowy silnik benzynowy o pojemności 1.75 generuje moc 200 KM, tak wielkie pokłady mocy zawdzięcza nowej technologii Scavenging (z ang. przedmuchiwanie, przepłukiwanie). Nowy komputer silnika, z nowoczesnym oprogramowaniem stale analizuje i modyfikuje parametry takie jak: dawka paliwa, fazy wariatora, wyprzedzenie zapłonu i wtrysku. W praktyce komputer jest w stanie w błyskawicznym tempie dostosowywaą‡ kąty otwarcia zaworów w celu dostarczenia spalin do kolektora wydechowego, który napędza turbosprężarkę. Jak podaje Alfa Romeo system ten działa dużo wydajniej niż tradycyje doładowanie, dzięki niemu 70% momentu obrotowego dostępna jest już przy 1500 obrotów/minutę.”  Ponadto system skraca czasy reakcji turbiny i innych podzespołów. Wtrysk bezpośredni
Umożliwia zmniejszenie temperatury w komorze spalania, po przez rozpylenie benzyny, co znacznie obniża tendencję do detonacji. Możliwe jest uzyskanie wysokiej wydajności przy dużych kompresjach takich jak 9,5:1, zapewniając przy tym niskie zużycie paliwa przy dużych prędkościach obrotowych. Nowa pompa wysoko-ciśnieniowa, potrafi wtryskiwaą‡ paliwo z ciśnieniem 150 barów przez 7-dołkowe wtryski, które gwarantują doskonałe rozpylenie w każdych warunkach. System Scevening dodatkowo monitoruje parametry tak, by niespalona mieszanka nie dostała się do układu wydechowego uszkadzając przy tym katalizator. Dwufazowe zmienne fazy rozrządu (VVT)
Wariator znajdujący się na wałkach rozrządu pozwala sterowaą‡ za pomocą wałków rozrządu kątem otwarcia zaworów, stale dostosowuje fazy do zmiennych prędkości i obciążeń silnika. Minimalizuje spalanie emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo dwufazowy wariator pozwala momentalnie uruchomią‡ turbospreżarkę, wtedy kiedy potrzebuje tego kierowca. Turbo
Silnik posiada turbosprężarkę nowej generacji, która jest połączona z innowacyjnym kolektorem wydechowym typu „Pulse Converter”, który wykorzystuje ciśnienie spalin do zwiększenia momentu obrotowego przy niskich prędkościach silnika. Kolektor i turbina została wykonana ze stali nazwie microcast(?), która może pracowaą‡ w temperaturach do 1020″°C, a to przekłada się na niższe spalnie podczaś średnich i wysokich prędkości na autostradach. Termiczna, płynna dynamika
Kanały dolotowe zostały przeprojektowane i zaoptymalizowane za pomocą jedno i trzywymiarowej technologii obliczeniowej umożliwiającej prawidłowo wysoki poziom zawirowań, które miały zostaą‡ osiągnietę. W rezultacie uzyskano perfeksyjne mieszanie powietrza i benzyny (dodatkowo przyśpiesza i poprawia stabilnośą‡ spalania mieszanki w niskich prędkościach obrotowych). Komory spalania również zostały zaprojektowane zgodnie z potrzebami silników turbodoładowanych używających duży squish. Ponadto zminimalizowanana powierzchnia (w stosunku do wielkości) spalania ma efektywny wpływ na spalanie mieszanki. Wreszcie rury wydechowe zostały zaprojektowane do pracy synchronizowanej z klektorem dolotowym, w celu maksymalizacji efektu pulse coverter.
Tarcie
Cały silnik został zaprojektowany by zredukowaą‡ straty wynikające z tarcia. Tłoki posiadają elastyczne pierścienie do ograniczenia obciążenia stycznego, a całośą‡ została wykonana z zaawansowanych materiałów, które są wykorzystywane do zmiejszenia zużycia. Dodatkwo głowica cylindrów posiada załączone walcowate dźwigienki zaworowe, które redukują strady wynikające przy 2000 obrotów o 65% w porównaniu z głowicą cylindrów silników Twin Spark.”  Zastosowanie długiego kobowodu, połączone z relatywnie krótkim skokiem tłoka minimalizuje typowe wibracje występujące w cztero-cylindrowych silnikach podczas pracy na wysokich obrotach. To pozwala nie stosowaą‡ w nowych silnikach wałków równoważących, a co za tym idzie poprawia się spalanie mieszanki przez silnik.
Wydajnośą‡
Dzięki wykorzystaniu strategii Scavening, połączonej z nowym komputerem sterującym pracą silnika, Alfa Romeo wytyczyła nowy wzorzec poziomu wydajności silników. Moment obrotowy z jednego litra pojemności wynosi 185 Nm, co jest najlepszym wynikiem wśród produkowanych seryjnie jednostek. Silnik pozwala wykorzystaą‡ maksymalny moment obrotowy (320 Nm) już przy 1400 obr/min. Wartośą‡ ta gwarantuje poprawę wydajności i pozwala jedźią‡ bez częstego używania lewarka zmiany biegów. Wreszcie wysokoki współczynnik mocy 115 Km/1l jest osiągany w stosunkowo niskiej predkości obrotowej silnika – od 4750 obr/min aż do 5500 obr/min.
Środowisko
Wyniku zastosowania podwójnego wtrysku i dużego ciśnienia roboczego wtrysków emisja szkodliwych substancji spełnia wymogi Euro 5, pozwaląc tym samym poprawią‡ wydajnośą‡ samochodu dzięki montowaniu stosunkowo małego katalizatora.
2-litrowy silnik diesla JTDm, 170 KM i 360 Nm, spełniający wymogi Euro 5
Osiągniecię mocy 170 koni z 2-litrowego diesla i spełnienie norm EU5 osiągnięto dzięki zmodernizowaniu silnika 1.9 JTDm. Osiągnięto niskie wartości emisji co2 od atmosfery (w cyklu mieszanym) minimalnie 136g/km, a maksymalny uzyskany rezultat to 142 g/km w Alfa Romeo 159.
Zwiększenie pojemności skokowej uzyskano poprzez zwiększenie średnicy cylindra z 82 mm do 83 mm: to rozwiązanie, wraz z nowym turbosprężarka o zmiennej geometrii, pozwala zająą‡ tej jednostce miejsce na szczycie rynku motoryzacyjnego. W połączeniu ze zmniejszeniem zużycia paliwa: na przykład, Alfa 159 Sedan w cyklu mieszanym zanotowała rekord spalania 5,4l/100km. Ponadto, współczynnik kompresji jest zmniejszona z 17.5:1 do 16.5:1 (w celu redukcji NOx). W porównaniu z silnikiem 1.9 JTDm, nowy używa nisko napięciowych świec żarowych, które pozwalają zminimalizowaą‡ czas grzania świec przed rozruchem. Ponadto zgodnie z limitami emisji wytyczonymi przez Euro 5, samochód wykorzystuje filtr cząstek stałych (CCDPF) oraz system recyrkulacji spalin (EGR), który mieści się w jednym małym elemencie (moduł EGR).
Wreszcie Alfa 159 oferuje nowe wyposażenie: zielone opony, zmodyfikowany współczynnik zmiany biegów itd. Silnik w dalszym ciągu postępuje w kierunku zmniejszenia zużycia paliwa i emisji co2 w obu silnikach diesla 2.0 JTDm (170 KM) i 1.9 JTDm (120 KM), bez kompromisów związanych ze sportwą jazdą typową dla marki Alfa Romeo. Emisja co2 jest dostosowana do systemu podatkowego największych rynków motoryzacyjnych Europy (Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii), gdzie wysokośą‡ podatku opierana jest właśnie na szkodliwości dla środowiska.
Źródło: Biuro prasowe Alfa Romeo, Wikipedia

Categories Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>