Alfa Romeo GTV-R Piotra Magdziarza

[singlepic id=235 w=200 h=200 float=left]Polska to kraj miłośników niemieckiej motoryzacji. Jednak w różnych zakątkach Polski można odnaleźą‡ ludzi, którzy kultywują włoską myśl techniczną. Tym artykułem otwieramy nowy cykl Hall of Fame, będzie on zbiorem publikacji na temat wyjątkowych Alf i ich właścicieli, którzy żyją na „naszym podwórku”.
Zaczynamy z wysokiego pułapu, bo od torowej wersji Alfa Romeo GTV, czyli GTV-R (R – skót od słowa race). [singlepic id=239 w=200 h=200 float=right]GTV-ka została wyprodukowana w 1995 roku, była to zwyczajna wersja dostępna w salonach. W 2001 roku nabył ją niemiecki tuner samochodów Alfa Romeo – Engstler-Motorsport. W tym samym czasie została ona przebudowana, tak by konkurowaą‡, w niemieckich wyścigach długodystansowych VLN na torze Nurburgring. Podczas tych zawodów Alfę prowadził sam założyciel i właściciel firmy Engstler-Motorsport – Franz Engstler. W późniejszym czasie Engstler startując w BMW zwyciężył w azjatyckich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych. Obecnie startuje w WTCC, które możemy oglądaą‡ na antenie Eurosport. WTCC to najbardziej prestiżowy cykl wyścigów klasy samochodów turystycznych. [singlepic id=237 w=200 h=200 float=left]W 2005 roku samochód nabył Piotr Magdziarz z Poznania. Od samego początku Alfa była wystawiana do torowych rywalizacji. Początkowo kierowcami byli Kuba Golec i Zbigniew Szwagierczak. Drugiego wymienionego kierowcę Alfisti zapewne kojarzą ze zlotów organizowanych przez IKAR. Zbyszek Szwagierczak jest wielokrotnym mistrzem Polski w różnych klasach wyścigowych. O jego osiągnięciach możecie przeczytaą‡ na stronie PM Racing.
W 2008 roku seryjny silnik 3.0 V6 został zastąpiony silnikiem 3.2 V6 z wersji GTV po face-liftingu. Tak [singlepic id=238 w=200 h=200 float=right]przygotowanym samochód był używany przez team PM Racing w serii Długodystansowych Mistrzostw Polski (3-godzinny wyścig). Skład zespołu tworzyli kierowcy: Artur Obuchowski, Piotr Magdziarz i Zbyszek Szwagierczak. Udało im się wywalczyą‡ 4-te miejsce w klasie do 3.5 litra. GTV-R pokonuje okrążenie Toru Poznań o długości ponad 4 km w około 1:46 min. Dla porównania Seat Leon SuperCopa pokonuje okrążenie poznańskiego toru w 1:43 min, a Porsche 997 Cup w 1:39, czyli zaledwie 7 sekund szybciej niż Alfa! Pan Piotr zdecydował się na zakup GTV bo… to Alfa. Czyli samochód łączący w sobie piękne nadwozie i świetne osiągi.

Specyfikacja GTV-R

[singlepic id=236 w=200 h=200 float=right]Samochód w 100% przygotowany do wyścigów, posiadający homologację PZMot i niemieckiego DMSB.
Rok produkcji:
1995
Rok pierwszej przebudowy: 2001
Sinik: seryjny 3.2 V6 24v z Alfy GTV po lifcie
Skrzynia i przeniesienie napędu: 6 biegów, skok dźwigni”  skrócony Quickshifterem, blokada mechanizmu różnicowego, wzmocnione półosie napędowe
Zawieszenie: regulowane K&W + Powerflex
Waga: 1100 kg Wyposażenie sportowe:

  • Homologowana klatka bezpieczeństwa
  • Homologowany nowy fotel Sparco Corsa
  • Homologowane nowe 6-cio punktowe pasy Sandtler
  • Kokpit z karbonu
  • Wyjmowana” kierownica
  • Komputer wyścigowy Stack
  • System gaśniczy Fire Fighter
  • Centralny system”  podnoszenia hydraulicznego
  • Zbiornik paliwa: zbiornik homologowany PREMIER Fuel System Ltd, 100l
  • Pedały: aluminiowe pedały Tilton

[singlepic id=234 w=180 h=180 float=left]Na chwilę obecną Alfa jest na sprzedaż, cena to 63 tys. zł. Jeśli jednak czytają nas zapaleńcy sportów motorowych to trzeba się śpieszyą‡ – z Panem Piotrem skontaktował się już kierowca z Francji. A więc bardzo prawdopodobne, że GTV-R będzie można zobaczyą‡ jedynie na francuskich torach. Jednak to nic, chętni do nabycia Alfy Piotra Magdziarza mogą ją nabyą‡, jednak szkopuł w tym, że inny model, a mianowicie drogową wersję modelu 147. na prośbę Pana Piotra zamieszczamy link do ogłoszenia. Następne artykuły z cyklu Hall of Fame już niedługo… bądźcie czujni :)

Categories Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>