65. regaty Sydney-Hobart. Alfa Romeo pierwszy na mecie

Nowozelandzki jacht Alfa Romeo, którym dowodził Neville Crichton, jako pierwszy dotarł do mety 65. edycji regat Sydney-Hobart. Trasę długości około 330 mil morskich pokonał w dwa dni, dziewi걇 godzin i dwie minuty. To drugi sukces, po siedmiu latach, tej jednostki. Na drugiej pozycji wyścig, do którego wystartowało sto jachtów, ukończył czterokrotny zwycięzca słynnej imprezy australijski Wild Oats XI Marka Richardsa. Do tej jednostki należy rekord trasy, ustanowiony w 2005 roku – 1 dzień, 18 godzin, 40 minut i 10 sekund. Tym razem bardzo słaby wiatr sprawił, że poprawienie najlepszego wyniku było niemożliwe. W klasyku Sydney-Hobart prowadzonych jest kilka klasyfikacji, ale najważniejsze są dwie – według kolejności mijania mety oraz z zastosowaniem przelicznika IRC Handicap uwzględniającego parametry jachtów. Cztery lata temu załoga Wild Oats XI zdobyła dwie nagrody – triumfowała zarówno w klasyfikacji przelicznikowej, jak i bezwzględnej. Taki przypadek zdarzył się po raz pierwszy w historii. W Sydney-Hobart”  wystartowało 100 jachtów Źródło: Gazeta.pl