Alfa Romeo na 64 Międzynarodowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie.

Esencja stylu wyrażająca silne emocje, zawansowana technologia zawsze na najwyższym poziomie i znakomita przyczepnośą‡ do drogi oraz największa przyjemnośą‡ prowadzenia: oto cechy, które od zawsze wyróżniały Alfę Romeo na światowej arenie motoryzacyjnej. Te same wartości stanowią fundament Alfy Romeo 4C Concept, kompaktowego „€žsuper samochodu”, który reprezentuje prawdziwą esencję sportowego samochodu powstałego na bazie wartości marki, jakimi są osiągi, włoski styl i techniczna doskonałośą‡, oferującego maksymalną przyjemnośą‡ prowadzenia w warunkach całkowitego bezpieczeństwa. Dlatego właśnie Alfa Romeo 4C Concept jest „€žambasadorem technologii DNA” lub ambasadorem dziedzictwa technologicznego, które wyróżnia obecne i przyszłe samochody marki Alfa Romeo.
„€žTechnologia D.N.A.” jest filozofią marki Alfa Romeo w kwestii rozwoju technicznego. Każdy model tej marki musi łączyą‡ w sobie znakomite i dynamiczne osiągi (zgodnie z tradycją marki), oszczędnośą‡ i ekologię, maksymalny komfort oraz najwyższe bezpieczeństwo zarówno aktywne jak i pasywne połączone z kontrolą we wszystkich warunkach.
Patrząc z tej perspektywy, model Alfa Romeo 4C Concept znajduje się na najwyższym poziomie zaawansowania „€žtechnologii D.N.A.”, gdzie „€žD” (Dynamic) to tryb dynamiczny w połączeniu z osiągami i dynamizmem samochodu, ma jeszcze większe znaczenie dzięki idealnie zrównoważonemu odczuwaniu przyjemności i emocji, jakie zapewniają osiągi przy jednoczesnym zachowaniu oszczędności podczas codziennej jazdy.
Samochód wystawiany we Frankfurcie wyróżnia nowy kolor nadwozia „€žFluid Metal”, który jeszcze bardziej podkreśla oryginalne linie nadwozia. Właśnie dzięki atrakcyjnemu, włoskiemu designowi, Alfa Romeo 4C Concept otrzymała od czytelników niemieckiego pisma Auto Bild tytuł „€žNajpiękniejszego koncepcyjnego samochodu roku”, pokonując wielu swoich konkurentów prezentowanych w przeciągu ostatnich kilku miesięcy na targach motoryzacyjnych m.in. w Genewie, Detroit, Tokio i Szanghaju.
Wprowadzenie modelu 4C do sprzedaży planowane jest na rok 2013. Masa auta to około 850 kg, a maksymalna moc sięga 200 KM, zaś stosunek masy do mocy wynosi mniej niż 4 kg/KM, wartośą‡ godna prawdziwego „€žsuper samochodu”.
Ten koncepcyjny samochód bazuje na formule dwuosobowego modelu o nadwoziu coupĂŠ z napędem na tylne koła i montowanym centralnie silnikiem, przy długości około 4 metrów i rozstawie osi wynoszącym mniej niż 2,4 metra. Z jednej strony wymiary te podkreślają kompaktowe cechy samochodu, z drugiej zaś uwypuklają jego zrywnośą‡.
W Alfie Romeo 4C Concept zastosowano technologie i materiały obecne już w modelu Alfa Romeo 8C Competizione – włókno węglowe, aluminium, napęd na tylne koła – oraz technologie stosowane w modelach Alfa Romeo dostępnych obecnie w sprzedaży: benzynowy silnik 1750 z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem, automatyczną nowoczesną skrzynię biegów „€žAlfa TCT” z podwójnym sprzęgłem suchym, krótko mówiąc wszystko co najlepsze w ramach „€žtechnologii D.N.A.”, w tym oczywiście dynamiczny selektor Alfa DNA, który stanowi jej fizyczną reprezentację wewnątrz wszystkich samochodów marki Alfa Romeo.
Oprócz tego fascynującego samochodu na stoisku we Frankfurcie królowaą‡ będą również modele Giulietta i MiTo wraz z ich najnowszymi innowacjami stylistycznymi i technologicznymi, które, obok filozofii związanej z „€žtechnologią D.N.A.”, są wyrazem idealnego połączenia osiągów, komfortu i wydajności.
W świetle jupiterów znajdzie się również Alfa Romeo Giulietta z silnikiem MultiAir 1,4 TB o mocy 170 KM i przekładnią Alfa TCT, w której z łatwością zauważyą‡ można obecnośą‡ „€žtechnologii D.N.A.”. Dynamic: w jasny sposób nawiązuje do automatycznej skrzyni biegów obecnej również w „€žsuper samochodzie” Alfa Romeo 4C Concept, przekładni z podwójnym sprzęgłem suchym, która zapewnia większy komfort podczas prowadzenia i bardziej sportowe odczucie niż automatyczne skrzynie biegów z przekładnią hydrokinetyczną, a wszystko to przy niższych kosztach utrzymania. Natural: ponieważ zużycie paliwa i poziom emisji zostały znacznie ograniczone. All Weather: będzie to zestaw ustawień dostosowanych do potrzeb klienta w celu maksymalnego zwiększenia przyczepności do drogi w najtrudniejszych warunkach.
Ta zaawansowana, automatyczna przekładnia może działaą‡ całkowicie automatycznie lub jako przekładnia sekwencyjna sterowana manualnie poprzez zmianę pozycji dźwigni biegów w górę lub w dół, której funkcje można również przypisaą‡ manetkom znajdującym się na kole kierownicy.
Skrzynia ta dostępna jest zarówno z silnikiem MultiAir 1,4 TB o mocy 170 KM, jak i 2,0 JTDM o mocy 170 KM. Giulietta z silnikiem MultiAir i przekładnią TCT jest najbardziej ekologicznym, benzynowym samochodem kompaktowym w tej klasie. W rzeczywistości samochód ten charakteryzuje niezwykle niski poziom zużycia paliwa i emisji spalin (5,2 l/100 km w cyklu mieszanym i 121 g/km emisji CO2) przy jednoczesnym zachowaniu znakomitych osiągów, godnych marki Alfa Romeo: maksymalna prędkośą‡ 218 km/h i przyspieszenie od 0-100 km/h w 7,7 sekundy.
Z przyczyn, o których mowa powyżej, Giulietta osiąga znakomite wyniki sprzedaży i na przestrzeni czasu nie traci na wartości, odnotowując najwyższą wartośą‡ rezydualną w swojej klasie.
We Frankfurcie prezentowane są dwie wersje Alfy Romeo Giulietta: najmocniejsza wersja silnikowa Giulietty Quadrifoglio Verde z silnikiem Tbi 1750 o mocy 235 KM, w kolorze Rosso Competizione oraz wersja Distinctive w odcieniu Grigio Magnesio wyposażona w silnik wysokoprężny 2,0 JTDM o mocy 170 KM. Obydwie wersje wyposażone są w najnowsze rozwiązania technologiczne od biksenonowych przednich reflektorów z funkcją AFS (zaawansowanym, nowoczesnym systemem sterowania, który automatycznie reguluje wiązkę przedniego reflektora na podstawie komend z kierownicy, i który potrafi obrócią‡ reflektor o maksymalnie 15″°) poprzez system nawigacji z mapami i wysuwanym wyświetlaczem i systemem TMC Pro do systemu hi-fi BOSE, do systemu Blue&Me z przyciskami sterowania znajdującymi się na kolumnie kierownicy i portem AUX, USB i Bluetooth.
Niezależnie od wersji lub silnika Giulietty, samochód ten bazuje tylko na jednej filozofii: „€žtechnologii D.N.A.”, czyli kwintesencji osiągów, oszczędności i komfortu. Wszystkie silniki posiadają turbodoładowanie i zostały opracowane z myślą o optymalizacji „€žwydajności momentu obrotowego”, maksymalizującej osiągi i minimalizującej zużycie paliwa. Dlatego „€žosiągi nigdy nie mają negatywnego wpływu na zużycie paliwa, a zużycie paliwa nigdy nie ma negatywnego wpływu na osiągi”.
Na stoisku Alfy Romeo nie może oczywiście zabraknąą‡ modelu MiTo, który został ostatnio poddany zmianom poprzez wprowadzenie ważnych innowacji. Na początek innowacje produktowe: wszystkie silniki montowane w MiTo spełniają wymogi normy Euro 5 i posiadają w standardzie system Start&Stop, za wyjątkiem wersji najtańszej wersji Junior 1.4 70 KM.
Zweryfikowano również charakterystykę dla silników wolnossących i oszczędnej jednostki 1,3 JTDM w celu uzyskania maksymalnej poprawy osiągów i komfortu. Dodatkiem do silników o dużej mocy (170 KM, 135 KM i 120 KM) są amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia z zaworem przepustowym – układ zawieszenia „€žAlfa Adaptive Suspension” – które zwiększają komfort podczas pokonywania rozmaitych nierówności ” na drodze, jednocześnie utrzymując dynamiczną kontrolę na stałym poziomie nad pojazdem.
Na koniec, MiTo z silnikiem 1,4 MultiAir Turbo o mocy 170 KM, jako jedyny samochód w tej klasie, ma do zaoferowania klientom zainteresowanym maksymalną przyjemnością prowadzenia układ zawieszenia „€žAlfa Active Suspension”: system, który aktywnie i w sposób ciągły steruje elektronicznymi amortyzatorami, idealnie zintegrowanymi z „€žtechnologią D.N.A.”, i który obsługiwany jest przy użyciu dźwigni znajdującej się wewnątrz samochodu, czyli za pomocą selektora stylu jazdy Alfa D.N.A.
W ten sposób MiTo potwierdza, że jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów w swojej klasie. Ale poza ważnymi innowacjami produktowymi, model ten prezentuje również nowości stylistyczne: dostępnych jest więcej kolorów nadwozia, nowe wzory tkanin ” nowe, zmodyfikowane obramowania ” przednich reflektorów i oprawki lusterek, co w sumie daje nieskończoną liczbę kombinacji w kwestii zmiany wyglądu zewnętrznego.
Dziś we Frankfurcie MiTo prezentuje ważne innowacje, które w przeciągu najbliższych kilku miesięcy zadebiutują w gamie tego samochodu i ponownie potwierdzą zaawansowaną technologicznie esencję małej Alfy: rewolucyjny silnik TwinAir Turbo o mocy 85 KM.
Silnik ten otrzymał ostatnio aż cztery wyróżnienia, wyprzedzając konkurencyjne jednostki we wszystkich kategoriach, w których konkurował: „€žNajlepszy Silnik” w klasie pojemnościowej poniżej 1000 cm3, „€žNajlepszy Nowy Silnik 2011″, „€žNajlepszy Zielony Silnik 2011″ i przede wszystkim „€žMiędzynarodowy Silnik Roku 2011″.
Dzięki mocy 85 KM przy 5500 obr/min, ale przede wszystkim dzięki nieprzeciętnemu momentowi obrotowemu wynoszącemu 145 Nm niezmiennie w zakresie od 2000 do 3500 obr/min, silnik ten gwarantuje natychmiastową reakcję i zrywnośą‡, znacznie obniżając zużycie paliwa i poziom emisji spalin (tylko 87 g/km emisji CO2).
W późniejszym okresie ” dostępny będzie również silnik 1,3 JTDM o mocy 85 KM z systemem Start&Stop w standardzie, który zapewnia maksymalny poziom oszczędności i ekologii. Jednostka 1,3 JTDM wyposażona w turbosprężarkę o zmiennej geometrii, nową pompę oleju o zmiennej wydajności i alternator z inteligentnym układem ładowania „€žSmart Charge” emituje zaledwie 90 g/km CO2 w cyklu mieszanym i należy do drugiej generacji silników Multijet.
Ponadto, na targach w Niemczech prezentowana jest najmocniejsza i ekskluzywna wersja MiTo – Quadrifoglio Verde ” reprezentująca”  duch sportu i elegancji „€žnajbardziej sportowego mini samochodu wszechczasów”.”  Zbiegając się w czasie z debiutem gamy na rok 2011, została ona zmodyfikowana poprzez zastosowanie oryginalnych i charakterystycznych elementów stylistycznych oraz bogatszego ” wyposażenia, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem w dziedzinie komfortu. Nowa wersja MiTo Quadrifoglio Verde wyposażona w mocny silnik 1,4 MultiAir Turbo o mocy 170 KM (zdobywcę tytułu „€žNajlepszy Nowy Silnik Roku 2010″), oferuje innowacyjny układ zawieszenia „€žAlfa Active Suspension”, który aktywnie i w sposób ciągły steruje elektronicznymi amortyzatorami opracowanymi w wyniku połączenia sił projektantów i testerów Alfy Romeo z najnowszymi technologiami Magneti Marelli.
Dzięki doświadczeniu zdobytemu na torach wyścigowych, system ten jeszcze bardziej wyróżnia MiTo Quadrifoglio Verde pod względem zrywności i przyjemności prowadzenia, sprawiając, że samochód ten ma znakomite właściwości jezdne i jest niedościgniony w kwestii bezpieczeństwa. Nie trzeba dodawaą‡, że układ zawieszenia „€žAlfa Active Suspension” jest idealnie dopasowany do trzech trybów systemu dynamicznej kontroli jazdy „€žAlfa DNA” („€žDynamic, „€žNatural”, „€žAll Weather”), zarządzającego wszystkimi aplikacjami „€žtechnologii D.N.A.” obecnymi w samochodzie: od VDC (ESP), kolumny kierownicy i elektronicznej blokady dyferencjału Q2 po reakcję silnika i przekładnię „€žAlfa TCT”, jeśli jest obecna.
Z tego właśnie powodu modele 4C Concept, Giulietta i MiTo są idealnym wyrazem filozofii, na której opiera się „€žtechnologia Alfa D.N.A.”: przemysłowy design samochodów o najwyższym stopniu zaawansowania pod względem mechaniki i technologii, potrafiących osiągnąą‡ kompromis w kwestiach związanych z komfortem, osiągami, bezpieczeństwem i oszczędnością, dających kierowcy możliwośą‡ zmiany charakteru samochodu przy użyciu dźwigni selektora Alfa D.N.A. Oto cechy, dzięki którym Alfa Romeo jest tak niezwykłym samochodem, produktem, który w codziennym użytku zmienia koncepcję prostych „€žśrodków transportu” we wszechstronne, pełne emocji doświadczenie.
Na koniec, broszury i ulotki dostępne na stoisku pomogą odwiedzającym zapoznaą‡ się z produktami FGA Capital, spółki joint venture pomiędzy Fiat Group Automobiles i CrĂŠdit Agricole, która specjalizuje się w segmencie motoryzacyjnym. Ta finansowa spółka działa na wszystkich głównych rynkach Europy oraz w Niemczech we współpracy z FGA Bank, mając na uwadze jeden cel: wspomagaą‡ sprzedaż samochodów marki Fiat Group Automobiles, oferując nowoczesne produkty finansowe wprowadzające usługi o wysokiej wartości dodanej przeznaczone dla sieci dealerów, prywatnych klientów oraz firm. Źródło: FAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>